به تجارت ایران خوش آمدید

روف گاردن

DSC02254-2-984x657

 

 

 

روف گاردن چیست؟

امروزه بر روی پشت بام ها و تراس های ساختمان ها نوعی فضای سبز می سازند که به ان روف گاردن یا بام باغ یا همان باغ در بام گفته می شود. در واقع خلق این فضای سبز بر روی بام، طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده که این مکان مجموعه ای از گیاهان سبز، آبنما، مبلمان باغی، سایبان و محصولات کشاورزی می باشد.

مزایای روف گاردن:

استفاده از این تکنولوژی باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش الاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از اب باران می شود. درساخت روف گاردن به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم مکانی فراهم می شود تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و گاها به کشت محصولات کشاورزی می پردازند. از مزایای دیگر این مکان ایجاد محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو است و حتی می توان زیست گاه مناسبی برای حیوانات ایجاد کرد.

روف گاردن باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می شود که ارزش ساختمان را بالا می برد و می توان با مدیریت اب باران پایداری بنا را افزایش داد.

طراحی و اجرای روف گاردن:

برای ایجاد روف گاردن در ابتدا به صورت عمرانی، عملیات ایزولاسیون و زهکشی انجام می شود و سپس لنداسکیپ است به این معنی که فضای سبز ایجاد می شود و تجهیزاتی مثل الاچیق، مبلمان باغی، باربیکیو و غیره اضافه می شود.

عملیات عمرانی باید کاملا دقیق و با کارشناسان حرفه ای باشد. نقشه برداری و محاسبات دقیق برای اجرای یک محوطه خاص روی پشت بام بسیار مهم است. پس از ان باید در انتخاب خاک دقیق شد چون خاک مخصوص روف گاردن از محدودیت هایی برخوردار است. پس باید خاکی را انتخاب کرد که قدرت جذب اب بیشتری را دارد و وزن مخصوص کمتری داشته باشد.

گیاهان مناسب روف گاردن:

هدف اصلی از ساخت روف گاردن ایجاد فضای سبز است. باید در انتخاب گیاه مناسب و خصوصیات ان دقت کرد. گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که روی زمین کاشته می شوند اما باید گیاهانی را برگزید که ماندگاری بالایی داشته باشند. به این معنی که میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش بادهای شدید از جمله مواردی هستند که باید به ان توجه کرد.