به تجارت ایران خوش آمدید

چگونه نهال خوب را از نهال بد بشناسیم؟

 

نهال-با-کیفیت

 

 

 

چگونه نهال خوب را از نهال بد بشناسیم؟

وقتی ما نهالی را خریداری می کنیم و آن را میکاریم ممکن است سالها طول بکشد تا درختی شود و به ثمر بنشیند. حالا اگر این نهال از نهال های مرغوب نباشد بعد از گذشت چندین سال و بزرگ شدن درخت می بینید که هیچ فایده ای برایتان نداشته و انچه را که انتظار داشتید اتفاق نیوفتاده.

من در این مقاله سعی دارم تا شما را برای خریدی مطلوب اگاه کنم تا به اندازه ای بتوانیم نهالی خوب و مصمر ثمر داشته باشیم.

قبل از هرچیز ما باید نهال را از جایی مطمئن خریداری کنیم به این دلیل که فروشنده های ارزان فروش و کسانی که اشنایی نداریم ممکن است فقط به فکر منافع خود باشند و فقط روی سودشان تمرکز کنند. پس بهتر است از جایی که اشنا هست و مطمئن هستید خرید کنید.

در ابتدا حتما سعی کنید نهالی بخرید که ریشه لخت نباشد و ریشه آن داخل گلدون و یا نایلون باشد چون ریشه بعد از حدود 8 ساعت هوا کشیدن خشک می شود و ممکن است سبز نشود و به نتیجه نرسید.

نکته دوم اینکه باید بدانید که نهالی که ریشه پر تری دارد مرغوبیت بیشتر دارد. پس نهال باید داخل گلدان به خوبی ریشه کرده باشد.

سوم باید نهالی بخرید که در هوای ازاد پیوند شده. بعضی از تولید کنندگان، نهال ها را داخل گلخانه و در زیر پلاستیک گلخانه تکثیر می کنند که با کودهای شیمیایی انها را تقویت می کنند. این نهال ها مصنوعی هستند و بعد از مدتی رشد نمی کنند و چون به هوای گلخانه عادت کرده اند در هوای ازاد خراب می شوند اما نهالهایی که در هوای ازاد تکثیر می شوند کاملا طبیعی و قابل رشد هستند.

چهارم اینکه ساقه نهال باید صاف و بدون انشعاب باشد. ولی بالای نهال (تاج) باید طبیعی و پر انشعاب باشد.

پنجم اگر نهال درختان همیشه سبز می خرید باید برگهای نهال کاملا سالم و به رنگ سبز تیره باشد. چون برگها هرچه روشن تر باشند یعنی افتاب کمتری خورند در نتیجه ضعیف تر هستند.