به تجارت ایران خوش آمدید

تسهیلات ازدواج به پیرمردها و پیر زنهای مجرد

 

علی‌محمد ذوالفقاری در همایش ملی تجلیل از سالمندان که صبح امروز با حضور مسئولان کمیته امداد و همچنین عبدالرضا عزیزی رئیس، کمیسیون اجتماعی مجلس در سالن غدیر کمیته امداد برگزار شد، اظهار داشت: کمیته امداد یکی از بزرگترین نهادهای حمایتی در حوزه سالمندی در کشور محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: از 6 میلیون و 200 هزار سالمند تحت پوشش، یک میلیون و 500 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که بعضاً به دلیل محدودیت نمی‌توان خدمات قابل توجهی را به آنها داد.

وی تصریح کرد: هم اکنون از یک میلیون و 500 هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد، 60 درصد زنان و 40 درصد مردان سالمند هستند. بر اساس آمار بیش از 60 درصد از سالمندان در مناطق روستایی محروم زندگی می‌کنند که از این تعداد 60 درصد سالمندان نیز به طور انفرادی و تنها زندگی می‌کنند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: برخی سالمندان به دلیل اینکه در دوران نوجوانی و جوانی از امکانات مناسبی بهره‌مند نبودند در سنین سالمندی دچار بیماری‌های متعددی می‌شوند که نیاز به مراقبت خاص دارند.

ذوالفقاری ادامه داد: بیش از 90 درصد از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد بی‌سواد و کم‌سواد هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود: مجموعه امداد بسته‌ای معیشتی و تشویقی را در قالب طرح شهید رجایی برای سالمندان تحت پوشش درنظر گرفته شده است که این بسته شامل بخش‌های مختلفی چون اردوهای سالمندی، اشتغال، کمک به تامین مسکن سالمندان، معیشت، بهداشت و ... است.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: هر ساله تعدادی از سالمندان با حمایت مجموعه کمیته امداد به مشهد اعزام می‌شوند که البته به دلیل محدودیت نمی‌توان تعداد بیشتری از این افراد را به مشهد اعزام کرد.

وی افزود: از سال 82 تا امروز 200 هزار نفر از سالمندان در قالب طرح شهید رجایی از وام اشتغال امداد استفاده کرده‌اند.

وی در ادامه مراسم با اشاره به برخی از مشکلات مددجویان و به ویژه سالمندان تحت پوشش کمیته گفت: امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس مشکلاتی که رد حال حاضر وجود دارد برطرف شود.

ذوالفقاری تأکید کرد: مشکلات سالمندان در بخش‌های مختلفی چون عدم پوشش بیمه‌های درمانی، بیمه مکمل، هزینه فرانشیز و هزینه‌های خدمات پرستاری در منزل است.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود: در حال حاضر از یک میلیون و 500 هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد، 42 هزار سالمند و زمین‌گیر، معلول و ناتوان هستند.

وی اظهار امیدواری کرد: خدمات پرستاری در منزل برای سالمندان به صورت رایگان شود تا بخشی از مشکلات این قشر از جامعه برطرف شود.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در ادامه در خصوص بسته تشویقی کمیته امداد به مناسبت روز سالمند، گفت: بخشنامه‌ای از سوی کمیته امداد مرکز به استان‌های مختلف در خصوص ارائه تسهیلات ویژه برای ازدواج سالمندان مجرد ابلاغ شده است که در این بسته تشویقی تسهیلاتی از جمله پرداخت وام اشتغال برای سالمندانی که ازدواج کنند، در نظر گرفته شده است.

ذوالفقاری تأکید کرد: بسیاری از سالمندان اعم از زنان و مردان دور از خانواده‌های خود زندگی می‌کنند و با مشکلاتی روبه‌رو هستند که با ازدواج مشکلات این قشر از جامعه برطرف خواهد شد و کمیته امداد تسهیلات ویژه‌ای را به آنها می‌دهد.